Nem-kinetikus eszközök és alkalmazásaik 

kis kitekintés, mit tudhatunk, hol tartunk ma, 2018 télelõn? @

Érdekes cikket találtunk,  azzal a figyelemfelkeltõ címmel, hogy "A nem-kinetikus eszközök hatékonysága felülmúlja a hagyományos katonai eszközökét". A cikket elolvasva csak még kívácsibbá lettünk, mik is akkor ezek az eszközök, és mitõl lennének hatékonyabbak? Az elsõ találatunk egy örömhírnek is beillõ híradás volt arról, hogy immár mi sem maradunk ki az ilyetén fejlesztésekbõl: a tököli repülõtér egyik részén mûködõ osztrák-magyar közös kisvállalkozás drónépítéssel foglalkozik, a kicsikéktõl kezdve egészen a 2 métert megközelítõ szárny.szélességig.

Ennek tudatában azért nem nyugodhatunk meg egészen, mert lám, ahogyan a haditechnika történetében mindég, most is megszületett az ellenszer, sõt, több ellenszer is született, lásd alább:
Most a szerveren tárolt rész beiktatása következik. Elolvasása után a honlapot ujra kell inditani "hadmer0"
dron vadászat.         
_________________________________________
Jó, mondhatja erre a kedves olvasó, de arra még mindég nem kaptunk világos választ, hogy mit értsünk a nem-kinetikus eszközök fogalma alatt?

A választ a Qurora oldalán találuk meg összefoglalva, a válaszokat saját fordításban ide hozzuk:

(Az elsõ válasz szerzõje Nick Valentine, szabadúszó író és kritikus, 17.08.13-án válaszolt, a szerzõnek 247 válasza van, 929k – terjedelemben)

Mi a nem kinetikus harceszköz?

Technikailag a „non kinetic” azt jelenti, hogy nem szükséges mozognia. A kinetikus harci eszközöknél azonban a mozgási energia fizikai (robbanó, impakt, taktikai menõver) hatásaira fókuszálnak az ellenséges erõk rombolására irányuló alkalmazásokban, míg a non kinetikus egészen mást ír le.

 Így a nem kinetikus harci eszközök fõ területei:

 ·        Pszihológiai hadviselés )Psy Ops), ami aláásni igyekszik az ellenség megbízhatóságát, harci morálját és döntésképességét

·        Gazdasági hadviselés, ami az ellenség termelékenységét, prosperitását igyekszik degradálni

·        Kibernetikai hadviselés, ami az ellenség IT eszközeibe igyekszik beszûrõdni, megrongálni, leértékelni azokat

·        Kriptografikus hadviselés, ideértve a titkos írás elemzést (DEKÓDOLÁST) amely az ellenség kommunikációit igyekszik lehallgatni, elfogni, miközben ettõl védi a saját kommunikációját

·        Hírszerzési mûveletek, alapvetõen a hírszerzési jelekbõl (SigInt) és az emberi hírszerzés (HUMINT) célozzák meg az ellensége kapacitásainak ill. mûveleteinek felderítését.

·        Megtévesztés fizikai eszközök (álcázás, látszólagos dolgok stb) vagy nem fizikai eszközök ( hamis kommunikáció stb) célozzák meg az ellenség hírszerzését és/vagy behatolva a határozat hozó körökbe.

 Míg a kinetikai harceszközök a fegyverek fizikai erejét írják le, a a nem kinetikusok határozzák meg, hogy az ellenség hogyan és hová irányítja azokat a fegyvereit, azok potenciáljával, hogy megelõzzék azok használatát, vagy éppen önmaguk ellen irányozzák azokat.

 És ha bonyolult is lenne megbecsülni a nem-kinetikus mûveletek erejét, teljesítményét, fontoljuk meg az I. VH Keleti Frontját. A kinetikus mûveletek arra késztették Németországot, hogy kicselezzék, körülvegyék és lõjék az oroszokat 3 évig, annak hatalmas költségeivel, még, az õ osztrák-magyar szövetségeseiknél is.

A két jellemzõ nem-kinetikus mûvelet a gyõzelemhez a következõk voltak:

 a)     A Rohamozók és Samsonov erõsítõ csapatai közötti rádiókommunikáció elfogása 1914. augusztusában, feltárva azok elszigeteltségét, és hagyni Hindenburgot és Luddendorfot Samsomovra koncentrálni, lerombolva az erõit a tannebergi csatában, ami a Kelet-Poroszországot fenyegetõ invázióval végzõdött.

b)     Lenin elhelyezése és becsempészése védett vonaton 1917 márciusában Svájcból Németországon át Finnországba és onnét Moszkvába.  Ez az egyetlen akció hatékonyan segítette elõ a Nagy Októberi Forradalom kitörését , a németeknek egy lökéssel megadva Keleten a teljes gyõzelmet, az oroszoknak a háborúból való teljes kivonásával.

Ez tehát a kiterjesztõleges válasz, amelyik teljes szélességében átfogja a lehetséges palettát, és amit úgy tûnik, a mi katonai vezetésünk is preferál. 

        Létezik azonban egy jóval szûkítettebb értelmezés is, amely a konzervatívabb és egyben talán tapasztaltabb körök rokonszenvét élvezi, ezt is saját fordításban közöljük. E második válasz 
szerzõje

John Burgess, az amerikai külügymiiisztérium munkatársa, aki többször körbejárta a blokkot és a világot. Kéteszer terjesztette fel szavazásra Joel Postma, a Tengerészetnél.Elõször mint Repülõ Technikust,
másodszor mint Búvárt. 12,9 ezer válasz szerzõje 44,8 millió karakter terjedelemben.
  

„Kinetikus”  - a kifejezésnek van egy speciális jelentése, ha az fegyverre vonatkozik. Alapvetõen valaminek a fizikai becsapódásaként értelmezzük, egy lövedék, vagy nem robbanó bomba, vagy egy páncéltörõ. Szabad használatban fizikai hatást jelent.

 A nem-kinetikus fogalmához tartozhatnak a hang- és fényfegyverek, valamint az elektronikus harceszközök és a sugárzás. Egy lézer-fegyver nem becsapódás által rombol, hanem  masszív felmelegedést okozva.

 Néhány fegyver kombinálja mind a kémiai energiát __ a robbanók (amelyeket szokásosan a kinetkus fogalmához sorolnak), egyidejûleg az elektromágnesessugárzással__kiesés /a védekezõrendszeré/ (ami nem-kinetikus)."  

       
        Végül, hogy ne legyen egészen nyugodt az álmunk, és egy pillantással belássuk, hol is van az igazi válaszvonal , lássuk, mi a helyzet a kiber-támadások kivédése terén.:
              

        Itt vannak az új kiber fegyverek, és senki sincs felkészülve, mondják a szakértõk

          A való világ olyan eseményei, mint az adatfeltörések, kiber szondázások és áramlekapcsolások nem kapják meg a megérdemelt figyelmet, az ellenség            pedig figyeli ezeket a reagálási réseket – mondta a Monday-n egy szakértõ (J.M.Eddins Jr./Air Force)

 A kibertámadások hamarosan szétrombolják az infrastruktúrát és embereket ölnek meg. Meglehet, ez ébreszti majd rá a politikusokat, hogy tenni kell  valamit az eljövendõk ellen, mondták a szakértõk.

 Egy négy (katonai, pénzügyi, kibernetikai és stratégiai) kutatóból álló panel rémületes forgatókönyvet tárt fel a Monday A Háború Új Amerikai Jövõje  konferencián, amelyek nem állnak távol – kívül a lehetõségeken, hanem olyan dolgok, amelyek most történnek.

 Peter W. Singer, a „Szellemek Hada: Novella a következõ világháborúról” szerzõje és az Új Amerika senior tagja mondotta egy meghallgatáson  Wahington D.C.-ben, hogy az adatfeltörések, kiber  szondázások és áram lekapcsolások más megyékben nem kaptak akkora figyelmet, amekkorára  valójában szükség lenne.  És az ellenség figyeli ezeket a reagálási réseket. 

 „Látunk majd kinetikus támadásokat az interneten olyan dolgokról, amelyek más dolgokat összetörnek és embereket gyilkolnak” – mondta Singer.

 Robert M. Lee, Nemzetbiztonsági Ügynökség korábbi szakembere és jelenleg a Dragos Inc. CEO-ja, félreérthetetlenül célzott egy új fejlesztésre,  amely a kiber támadásokban az elsõ.

 A kártevõk egyikét, a Trisis nevû darabot használták fel egy elektromos társaság ellenõrzõ rendszerében. De ez több volt, mint épp csak egy kiber  támadás az eletromos energiára.

 „Ez volt az elsõ darabja a  kártevõnek, amit speciálisan emberölésre terveztek,”- mondta Lee. 

 Ez a kártevõ megengedné a hekkereknek a vezérlés elérését, és ez szivárgásokat vagy robbanásokat idézhet elõ, sokkal inkább, mint a hálózat egy  részében a az áram kikapcsolását.

 De egyik incidens az elõbbi kettõ közül és egy korábbi, ebben az évben történt sem aratott nagy köz-elismerést a kormánynál, reagálást sem, ami  segítené elrettenteni ezeket a támadókat.

 És ez okozza a legnagyobb problémát
 ...............................

 Ugyanebben az idõben, nem-kinetikus támadások valós konzekvenciákkal járhattak a harctéri csapatok számára. Olyan SW-ek, amelyeket kutató laboratóriumok és a pornográf ipar is arra használ, hogy egy ember arcát egy másik testhez adja,  vagy éppen az online videokból nyert rekordokat és fizikai adatokat használja, egy olyan beszéd megalkotásához, ami soha nem történt meg.

 Ezek a videok és képek felhasználhatóak és fel is lettek már használva igen durva módokon a régebbi csatatéri jelenetekhez, és meghamisítják az ott aktuálisan  történteket. 

 Singer ezeket nevezte a valóság és a csalás egybeolvasztásának.

  „ Ezt a fegyvert az Egyesült Államok demokráciája és hadserege ellen fogják használni. Kutatásra és fejlesztésre van szükségünk hogy ezeket nagyon gyorsan lehessen azonosítani és leleplezni. "

            A fenntiek érdekes felvetések, és akár hiteleseknek tekintjük az Új Amerika megszólaló tagjainak kijelentéseit, akár nem, beláthatjuk, hogy a  felhozott példákhoz kapcsolódóan felvázolt veszélyek biztosan azok. 

Azt hiszed, az ûr-haderõ egy vicc

Itt van a négy legnagyobb ûr-fenyegetés, amit komolyan kell venni!
(Szerzõ: Joe Goluld)
Defensenews.com/think-space-force-is-a joke-here-are four-major-space -threats-to-take-seriously/
2018.Aug.9


Washington  - Mike Pence alelnök csütörtökön nyilvánosságra hozta, hogy a Trump adminisztráció lefektette az ûrbe küldendõ új Ûr-Haderõ és esetleg egy külön katonai ágazat létrehozataláról szóló megalapozó dolgozatot.

Miközben az Ûr-haderõ érdemei vitathatóak, a az U.S. nemzeti ûr-rendszerei a fenyegetések széle sávjában sebezhetõek, kezdve a kibertámadásoktól és zavarásoktól az anti-mûhold rakétákig , a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának ezév folyamán korábban publikált jelentése szerint.Oroszország és Kína és nem kevésbé Észak Korea és Irán valamennyien fenyegetést jelentenek ûrbéli jelenlétükkel az amerikai katonaságra nézve.

"A mi adott védelmünk és az, amit ehhez szövetségeseink és partnereink adnak az ûrben, egyes kritikus eszközök elvesztése ma igazolják a határozott képességeinket a kritikusesemények monitorozására, mint a rakétakilövések, vagy nukleáris tesztek, vagy sikeres hadmûveletek kivitelezésére" mondta  jelentés elõszavában a Légierõ visszavonult tábornoka, Robert Kehler, aki az U.S. Stratégiai Parancsnokságának korábbi vezetõje volt. " Sürgõs akcióra van szükség!"

Álljon itt az ûrbe küldött szolgálati áganak  címzett négy ûrbéli fenyegetés:

1) Kinetikus fegyverek. A mûholdak sebezhetõk az ûrbe fellõtt tárgyak által, amelyek kiiktathatják azokat (mint a ballisztikus rakéták), vagy egy mûhol által, ami a pályára van állítva és szándékosan manõverezhetõ egy másik mûhold pályájára, hogy azt veszélyeztesse, vagy szétrombolja. Az ûrállomások támadhatók hagyományos fegyverekkel, vagy szétrombolhatóak a energia hálózat elleni támadással.

Amint Pence említette csütörtökön, Kína szétrombolta egyik saját földközeli pályán lévõ mûholdját 2007-ben, és azóta kifejlesztette  a földi szinkronizálású mûholdak rombolására való képességét. Oroszország  a jelentések szerint a hidegháború újraéledésével mûhold célpontú rakéták és más, a mûholdak veszélyeztetésére és rombolására alkalmas fegyverek kifejlesztéséere tesz erõfeszítéseket. (Mind Irán, mind Észak-Korea módosíthatná a rakétáit durva   anti-mûhold képességûekké. )

2. Nem-kinetikus fizikai fegyverek. A lézerek és a nagyeneriûjú mikrohullámú fegyverek, valamint az eletromágneses impilzus fegyverek- éppúgy, mint az ûrben végzett nukleáris robbantások - a mûholdakra és ûrállomásokra hatással lehetnek, anélkül, hogy fizikai érintkezésbe kerülnének velük.  A lézerek a mûholdak rakéta-kritikus érzékelõinél átmeneti elvakulást, vagy tartós vakságot idézhetnek elõ, míg a nagyenergiájú mikrohullámú fegyverek, más magasban repülõ platformok közül a leginkább kifejlesztettek szét tudják rombolni, vagy veszélyeztetik a mûholdak elektronikáját.

Pence leszólta Oroszország fejlesztési munkáját a repülõ lézerek fejlesztése terén, de Kínát késznek véli számos technológiai  szükséglet (birtoklására) az perációs képességek mezejétõl a mûholdak elvakítására, vagy megvakítására.  És az elmúlt évben a kínai média bemutatott egy fedélzet fejlesztést, miniatürizált mikrolullámú fegyverek, amelyek behatlhatnak egy orbitális mûholdrendszere. 2011-ben a Christian Science Monitor idézett egy meg nem nevezett európai titkosszolgálati forrást, aki azt állította, hogy Irán elintézte egy U.S. mûhold megvakítását - "egy meglehetõsen alapos lézer  súrolás segítségével" - kézenfekvõ a megfontolás, hogy a technológiához Oroszország vagy  Irán révén jutott hozzá.   

3) Elektronikus fegyverek. A rádiófrekvenciás jelek felhasználhatóak mûholdak jel adásának - vételének zavarására, vagy megtévesztésére. A mûhold adás megtévesztése  felhasználható hamis, vagy rontott jelek bejuttatására az ellenséges kommunikációs rendszerbe, vagy éppen a mûhold elrablására is. A sokféle mûhold típus zavarásához szükséges technológia  a kereskedelemben hozzáférhetõ és nem is túl drága. a  Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja szerint.

2014-ben az orosz zavarás Ukrajnában a rádiók és telefonok GPS-einek elvesztéséhez vezetett, valamint néhány távvezérelt repülõgép lezuhanásához. Irán 2003-ban zavarta az Amerika hangja átvitelét a TELSTAR 12 mûholdra, 2010-ben zavarta a BBC és az Amerika Hangja adókat a Hot Bird  mûholdon és és hozzájárult egy megtévesztett GPS egy RQ-170 drón lezuhanásához, 2011-ben Észak Korea a GPS-eit Dél Korea ellen használta fel, 2010-ben és 2011-ben beavatlozva egy dél-koreai-amerikai hadgyakorlatba, majd 2012-ben és 2016-ban ismét. Mindazonáltal nem világos, hogy Észak adott -e zavarásokat katonai mûholdak megsemmisítésére.

A zavarási aktivitást nehéz észlelni, illetve megkülönböztetni a véletlen interferenciáktól. 2015-ben John Hyten tábornok, az U.S. Légierõ másod-parancsnoka megjegyezte, hogy az U.S. katonaság havonta átlagosan 23-szor zavarta a saját kommunikációs rendszerét.

4) Kibertámadások. Íme, néhány lehetséges behatolási pont a kibertámadásokhoz: a mûholdakon és ûrállomásokon lévõ antennák, a földi vonalak, amelyek az ûrállomsokat a földi hálózatokkal kötik össze, valamint a felhasználói hálózatok, amelyek mûholdakra csatlakoznak. Kellõen szofisztikált heckerek monitorozni tudják az adatokat, be tudnak vinni rontott adatokat a , vagy " lekapcsolnak minden komunikációt és folyamatosan veszélyeztetik  a mûholdakat  hajtóanyaguk elhasználásával, vagy elektronikus szenzoraik veszélyeztetésével ," a  Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja szerint.
 
Elméletileg Ororszország, Irán és Észak-Korea az U.S. mûholdak elleni támadásra használhatná kiber-képességeit. Mindazonáltal Kína már 2014-ben belekeveredett egy kiber támadásba, amely 2 napra lebénította a Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Adminisztrációjának mûholdas információinak átvitelét. 2008-ban Kína  belekeveredett egy kiber támadásba a NASA Terra Earth megfigyelõ mûholdja ellen, amivel elérte a mûhold vezérlését, de stpoolta egy rövid ideig a parancsok kiadását.            
 Mindezek után lássuk, mi a helyünk és szerepünk ebben a nagyon veszélyes, és óriási forrásigényû  fegyverkezési helyzetben. Az elején már leszögezhetjük: NEM  a fejlesztések élbolyában vannak teendõink. A legnagyobb eredmény, ha egyes részek fejlesztésébe kapcsolódhatunk bele, ha vannak erre alkalmas kiváló kutatóink, mûhelyeink. Mindenképpen dolgunk azonban mindazon eredmények ismerete, amiket rendelkezésünkre bocsátanak, szerepet vállalhatunk a tesztelésekben, de ehhez saját erõinket is alaposan fel kell készíteni, ki kell képezni.  
Lehetnek feladataink megbecsült és elismert külföldi küldetésekben is. Ez utóbbiak epizódjairól tájékoztat a következõ két cikk:

 Most a szerveren tárolt rész beiktatása következik. Elolvasása után a honlapot ujra kell inditani "hadmer0"
Most a szerveren tárolt rész beiktatása következik. Elolvasása után a honlapot ujra kell inditani "hadmer0"
            Most a szerveren tárolt rész beiktatása következik. Elolvasása után a honlapot ujra kell inditani "hadmer0" 

  •